Yüksek kaliteli yeni site yayını!

D-Smart’ın teknoloji yatırımları çerçevesinde geliştirdiği yüksek kaliteli yeni site yayını projesi Smart City; Ağaoğlu My World, Uphill Court, Spradon, Mesa Yamaç Evleri ve Ihlamur Evleri’nde pilot uygulamaya geçti. Smart City’yi D-Smart’ın teknoloji yatırımları çerçevesinde geliştirdiği ve “QAM” teknolojisini kullanan bir site çözümü olarak tanımlayabiliriz. Bu teknoloji sayesinde aboneler internet, ses ve TV hizmetini sinyal kaybı olmadan tek kablodan alabiliyor. Site sakinleri tek bir Smart City ile yaklaşık 200 kanalı en yüksek görüntü kalitesiyle izleyebiliyor.

D-Smart’ın geliştirdiği Smart City projesi, sitelerin D-Smart yayınlarını tek çanak ve tek kablo üzerinden en yüksek görüntü kalitesiyle almasını sağlıyor. Smart City’de, D-Smart ve Türksat yayınlarını abonelere en yüksek görüntü kalitesiyle ve sinyal kaybına yol açmadan ulaştırmak için “QAM” teknolojisi kullanılıyor. QAM teknolojisi D-Smart yayınlarının sitelerdeki dairelere sinyal kaybına uğramadan iletilmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda D-Smart’ın lider olduğu “Üçlü Oyun” pazarında TV, ADSL internet ve ses hizmetini de tek kablodan ulaştırıyor.

7/24 teknik destek uygulaması ile kesintisiz hizmet

D-Smart, abonelerine kesintisiz hizmet vermek ve teknik sorunları daha ortaya çıkmadan önlemek amacıyla Smart City’ye özel teknik destek uygulamasını da başlattı. Smart City 7/24 proaktif teknik destek uygulaması kapsamında uzman ekipler, D-Smart yayınını siteye dağıtan merkezi sistemi ve bu yayınları almak için evlerde kullanılan uydu alıcılarını 7/24 takip ediyor. Sektörün en geniş otomatik denetim ve test yazılımlarını kullanan Smart City teknik destek ekibi arızaları en kısa sürede müdahale ederek gideriyor.

Tek bir Smart City ile yaklaşık 200 kanal izlenebiliyor

Smart City dağıtım sistemi ile yaklaşık 200 kanal izlenebiliyor. Site yönetimi dilerse 2 Smart City cihazı bağlatarak kanal kapasitesini ikiye katlayabiliyor. Smart City bağlantısı olan siteler D-Smart kanallarının yanı sıra Türksat uydu kanallarından da ek ücret ödemeden faydalanabiliyor. Örneğin, sitenin tercihi HD kanallardan yanaysa uydu kanal kapasitesinin daha büyük bir kısmı HD kanallara ayrılabiliyor. Smart City çözümü, D-Smart uydu alıcılarının iletişim protokolünü kullanarak D-Smart kutularıyla kablo alıcılarının birbiriyle uyumlu çalışmasını sağlıyor.

D-Smart Satış ve Operasyon Grup Başkanı Fazıl Esen, D-Smart’ın Türkiye’de bir ilk olan Smart City projesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Smart City uygulamamız ile dijital uydu yayınlarını Türkiye’de geniş kitlelere ulaştırarak dijital yayıncılık sektörünü geliştirmeyi hedefliyoruz. D-Smart olarak ses, veri ve görüntü hizmetlerinin tek elden sunulduğu bir dijital platform oluşturduk ve ‘üçlü oyun’ dediğimiz platformda 3 hizmeti tek noktadan en ileri teknolojiyle abonelerimize sunmaya başladık. Haziran ayında 7 SD ve 1 HD kanal olmak üzere 8 yeni kanal yayına başladı ve böylece HD kanal sayımız 18′e yükseldi (Smart SineGold, Smart SineGold HD, Smart SineFest, Smart SineTürk, Animaux, AB Moteurs, Chasse&Peche ve Eurosport 2). Bu arada görüntü kalitesini iyileştirmek amacıyla frekans değişikliği yaptık ve yayın kalitesinde yüzde 25 artış sağladık. Bu noktada yeni HD PLUS kutumuzdan da söz etmemiz gerekir. HD Plus’ın çok güçlü bir işlemcisi var. Bu sayede, aynı anda 2 farklı kanalı kaydederken daha önce kaydedilmiş üçüncü bir içeriği de izleyebilirsiniz. HD Plus yazılımımız IP dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni nesil içerik ve internet gezgini teknolojisine sahip. HD PLUS’ın tüm hizmetleri hayata geçtiğinde, bu sistemden neredeyse bir PC gibi yararlanabilecek ve standart bir TV’ye bağladığınızda setinizi akıllı TV gibi kullanabileceksiniz. Bu noktada IP üzerinden her türlü uygulamaya ses-video akışına ve VOD hizmetine de ulaşabilirsiniz. 320 GB’lık HD Plus depolama kapasitesinin 160 GB’ı içerik kaydetmeye ayrılabiliyor. HD PLUS sezon kayıt özelliği sayesinde sevilen bir dizinin o sezon yayınlanacak tüm bölümleri yayınlandıkça otomatik olarak HD PLUS’a kaydedilebiliyor”.