Yabancı dil eğitiminde ezber bozacak metotlar

Proje kapsamında Marmara Koleji’nde 21′i devlet okullarında olmak üzere 43 yabancı dil öğretmenine 5 farklı eğitim metodu aktarıldı. Projenin amacı ülkemizde kalıplaşmış yabancı dil eğitim modelini yıkmak; yabancı dil eğitiminin gramer öğretmek olmadığı yönünde farkındalık yaratmak.

Marmara Eğitim Kurumları; yabancı dil eğitiminde ezberleri bozacak 5 yabancı dil öğrenim metodunu Türkiye’ye getirdi. Bu metotlar şu şekilde sıralanmaktadır:1- Görev Temelli Öğrenim Metodu 2- Fiziksel-Duygusal-Kültürel Metot 3-Online ortamda ikili öğrenim 4-Canlandırma 5.Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi.

Avrupa Birliği destekli Yabancı Dil Öğrenim Metotları Üretim Projesi’nin Türkiye’deki uygulayıcısı olan Marmara Eğitim Kurumları bugüne dek toplam 43 yabancı dil öğretmenine 3 ayrı hizmet içi eğitim vererek bu yeni metotları aktardı. Sadece Marmara Eğitim Kurumları bünyesinde çalışan öğretmenler değil; devlet okullarında çalışan 21 öğretmen de programdan yararlandı. Marmara Eğitim Kurumları’ndan 14 öğretmen ile Maltepe Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde okuyan 8 aday İngilizce öğretmeni de eğitimlere katıldı.

YABANCI DİL GRAMERLE ÖĞRETİLMEZ

Projenin ana hedefi ülkemizde kalıplaşmış hale gelen yabancı dil eğitim modelini yıkmak. Yabancı dil eğitiminin sadece gramer öğretmek olmadığı yönünde farkındalık yaratmak amacıyla geliştirilen projenin bir diğeri hedefi de özellikle kamu kuruluşlarındaki yabancı dil öğretmenlerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak.

5 ÜLKE PROJE ORTAĞI

12-13 Temmuz 2011 tarihlerinde Bodrum Marmara Koleji bünyesinde Danimarkalı ve Türk eğitim uzmanları tarafından gerçekleştirilen beşinci POOLS-M hizmet içi eğitimlerine katılan yabancı dil öğretmenleri; öğrendikleri metotları 2011-2012 eğitim öğretim yılı içersinde kendi derslerinde uygulayacaklar ve video kamera ile kaydedecekler. Yapılan bu çekimler proje koordinatörü olan Danimarkalı kuruluşa gönderilecek ve projenin web sitesinden yayınlanacak. Proje ortağı olan Türkiye; İtalya; İsviçre; Danimarka ve Litvanya arasında yenilik transferleri de yapılarak; materyaller paylaşılıyor.

YANLIŞLARINI; EKSİLERİNİ GÖRDÜLER

Program hakkında bilgi veren Marmara Eğitim Kurumları POOLS-M Projesi Sorumlusu Burak Demirkazık “Bilişim teknolojilerinden yararlanılarak zenginleştirilen yabancı dil eğitim programlarına katılan öğretmenler eğitimler sonunda farklı bir bakış açısı edinip, bugüne dek kendi uyguladıkları yabancı dil eğitim metotları ile ilgili olarak artı ve eksilerini görme şansı elde ettiler. Ayrıca POOLS-M proje çalışmaları kapsamında hazırlanan Uluslarası İşe Yerleştirme Programı Rehberi ile de hizmet içi eğitim kurslarına katılan öğretmen arkadaşlarımız muhatap oldukları öğrencilerinin yurtdışında staj yapabilecekleri ve işe yerleştirilebilecekleri de öğrendiler. Bu hizmet içi eğitim programlarına katılan öğretmenler öğrencilerinin yurtdışında staj yapma ve işe yerleştirilmeleri konusu hakkında her türlü çabayı göstereceklerini belirttiler” dedi.