Sosyal yardım alıyor diye vatandaşlık alamadı

PARİS (CİHAN)- Fransız bir eşle evlenen ve Fransız vatandaşı iki çocuğu olan Tunuslu bir kadının 2. kez başvurduğu vatandaşlık talebi de reddedildi. Sebep ise mali gelirlerinin büyük bir kısmını sosyal yardımlardan edinmesi.

Parisien gazetesinin haberine göre, 2002 senesinden beri Fransa’da yaşayan Tunuslu kadın ilk vatandaşlık talebini 2007 senesinde yaptı. 2009 senesinde aldığı ilk cevapta ise yeteri kadar iyi Fransızca konuşamadığı için başvurusu reddedildi. Bu gelişmelerin ardından 43 yaşındaki Tunuslu kadın, iki sene Fransızca kursuna gittikten sonra vatandaşlık için yeniden başvurdu fakat talebi bir kez daha reddedildi.

Tunuslu kadının başvurusu bu kez mali gelirlerinin büyük bir kısmını sosyal yardımlardan oluşması gerekçe göstererek reddedildi. Tunuslu kadının sosyal yardımlardan, aylık 119 Euro aldığı ve eşinin geliri sayesinde yaşadığı belirtildi.

Gazeteye bilgi veren Fransız yetkililer, Tunuslu kadının ‘çalışmak için hiçbir gayret göstermediğini’ ve bu durumun Fransa toplumuna entegre olamadığı anlamına geldiğini söyledi.
CİHAN