Sorular çalınacak korkusu için konuştu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Özcan’ın “Soruların çalınarak AK Partili bir milletvekilinin e-posta adresinden yayılacağı” ihbarını kendisine bildirdiğini belirten Demir, emniyetle işbirliği içinde sınav güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye çıkardıklarını belirtti. “Geçmişte istenmeyen durumlar oluştuğunu” söyleyen Demir, “Benzer olayların yaşanmamasını sağlama gayreti içindeyiz” dedi. İşte Demir’in açıklamaları:

SINAV GÜVENLİĞİ

Adayların, endişeden uzak sükûnet içinde sınavlara katılmalarını ve sadece bilgileri ile geleceklerine yön verme gayreti içinde olmalarını tavsiye ediyorum.

SORULAR ÇALINACAK İHBARI

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile olası bir durum için ne tür tedbirler alınabileceğini değerlendirdik. Fiziksel olarak böyle bir durumun mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Sınavlardan önce bu ve benzeri ihbarlar alınmaktadır. Bu ihbarlar ciddi olarak değerlendirilmektedir. Bu ihbar karşısında da benzer önleyici tedbirler alınmıştır.

HATALARIN KURUMU

ÖSYM neredeyse her hafta sonu sınav yapan ve Türk insanının hayat çizgisini belirlemede önemli kavşakları düzenleyen bir kurum. Köklü kurum ama teknolojik olarak kendisini günümüz şartlarına adapte etmekte gecikmiş. Bu nedenle istenmeyen durumlar söz konusu oldu.

KİŞİYE ÖZGÜ KİTAPÇIK

LYS’de dağıtılacak soru kitapçıklarında adaya ait kimlik bilgileri yer almayacak. Soru kitapçıkları matbaada tek tek poşetlendi. Poşetler adaylar tarafından açılacak. Soru kitapçıkları, adaylara rastgele dağıtılacak. Sorular aynı olacak. Ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevap seçeneğinin yeri farklı.

CEVAP KÂĞITLARI

Her bir LYS’de birden fazla soru kitapçığı kullanılacak. Her adaya her test için farklı soru kitapçığı dağıtılacağından, adayların öncelikli olarak kendilerine verilen soru kitapçık numarasını cevap kâğıtlarına doğru olarak kodlaması gerekiyor. Yanlış ya da eksik kodlanmış cevap kâğıdı değerlendirilmeyecektir.

CEVAP ANAHTARLARI

ÖSYM’den bağımsız akademik hakem/şahitleri gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Cevap kâğıtları tek tek taranıyor. Her sınav verisi en az 2 farklı yolla değerlendiriliyor ve birbirleri ile kıyaslanıyor. YGS’de değerlendirme 3 kez yapıldı. LYS’de de benzer doğrulama olacak. LYS cevap kâğıtlarına erişimi sonuçlar açıklanmadan sağlayacağız.

ŞABLON YOK SORULAR RASTGELE

2011-YGS’de gündeme gelen her türden olgunun LYS’lerde oluşmasını engellemek amacıyla matbaada kapalı dönemde her soru ve cevap seçeneklerinin yerleşimi titizlikle işlenmiş ve eğitim bilimlerinin önerdiği sınırlar içerisinde rastgele biçimde sorular ve cevap seçenekleri yerleştirilerek soru kitapçıkları baskısına geçilmiştir.

KİTAPÇIK SAYISI

Her adaya farklı soru kitapçığı uygulaması aday sayısı kadar farklı soru kitapçığı basılmasını gerektirir. Her adayın cevap anahtarı farklı olacaktır.

SINAVA RAHAT GİRSİNLER

Asla bir hak kaybına uğramayacaklarına inanarak, rahat bir biçimde sınava girmelerini istiyorum. Endişe edecekleri bir husus asla olmayacak.

habertürk