Rum üssünde yanan elektrik santralinin yakıt depolarında çatlak var

LEFKOŞA (CİHAN)- Rum üssünde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında tamamen yanan Vasiliko’daki elektrik santralinin yakıt depolarında çatlaklar olduğu bildirildi.

Alithia gazetesinin haberine göre, santralde çalışanlar, 120-150 bin ton mazot ihtiva ettikleri tahmin edilen depolarda çatlaklar olduğunu ancak depoların iç duvarlarının durumunun bilinmediğini söyledi. Çalışanlar, istenmeyen bir durum cereyan ederse en iyi değerlendirmeyle on binlerce ton mazotun denize döküleceğine, bunun da ciddi bir çevre tahribatına neden olacağına dikkat çekiyor.

Santralde çalışanlar Alithia’ya, bölgede TV ekipleri görülmesi halinde derhal polise haber vermeleri yönünde kesin emir aldıklarını, ekiplerin sadece AİK (Rum Elektrik İdaresi) Genel Müdürü Haris Thrasu’nun vereceği özel izinle bölgeye girebileceğini kaydettiler. Çalışanlara Rum Yönetiminin üst düzeyli yetkililerin ve hatta eşlerinin, ikamet ettikleri yerlerde elektrik enerjisinin kesilmemesi için baskı yaptıkları söylentileri soruldu, söylentinin doğruluk payı olduğu cevabı alındı.

Gazete, çalışanların, patlama günü görev başında olan ve halen patlamanın şokunu yaşayan, hatta yaralı olan çalışanların vardiyaya çağrıldığı şikayetinde bulunduklarını da yazdı. CİHAN