Provakotörler amacına ulaşamadı; Sivas’ta sağduyu kazandı

SİVAS (CİHAN)- Sivas olaylarının 18. yılı nedeniyle düzenlenen anma törenleri, Madımak Oteli önünde gösteriye izin verilmeyeceği açıklaması üzerine gergin başladı. Önceki yıllara oranla güvenlik önlemlerinin 3 kat artırıldığı kentte sabah saatlerinden itibaren birçok cadde araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Malatya, Erzincan ve Ankara istikametinden anma programı için gelenler didik dikik aranarak kontrollü olarak kente girişine izin verildi. Polisle göstericiler arasında çıkan ufak çaplı arbedenin ardından anma töreni olaysız bitti.

    İLK ANMA VALİ VE STK’LARDAN
    Anma törenleri, Sivas Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan ile aralarında Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Dört Eylül Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Elvan Cantemur, Muhtarlar Derneği Başkanı Duran Koç’un da bulunduğu Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyelerinin birlikte Bilim ve Kültür Merkezi’ne gelmesiyle başladı.
    Burada ölenlerin isimlerinin yazıldığı anıt köşesine karanfil bırakan Vali Kolat ve beraberindekiler birlik mesajı vererek Bilim Merkezi’nden ayrıldı. Basın mensuplarının alınmadığı törenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum başkanlığında, Kamer Genç ve Sabahat Akkiraz’ın da bulunduğu CHP milletvekilleri, partililer ve bazı dernek üyeleri Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Batum, burada yaptığı açıklamada “18 yıl oldu. Şunu özellikle söylemek istiyorum; bizler, sizler, hiçbirimiz, acılarından siyasal rant elde eden insanlar değiliz, acılarından siyasal umur, siyasal gelecek hedeflemek isteyen insanlardan değiliz.” diye konuştu.
Türkiye’nin böyle acıları bir daha yaşamamasını dileyen Batum, ”Biz buradaki Madımak Oteli’nin müze olmasını istiyoruz. Gençler ileride gelsinler ve Türkiye Cumhuriyeti’nde aydınlar, bu Cumhuriyeti kurmak için olduğu kadar yaşatmak için de nelerle karşı karşıya kaldılar, sizler, bizler nelerle karşıya kaldılar, onların aileleri görsünler diye. Bunlar rant elde etmek için değil ama bir daha bunu yaşamamak için.” dedi.
    Batum ve berberindekiler daha sonra çeşitli illerden Sivas’a gelen Alevi Dernek ve Federasyon üyeleri ve olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının oluşturduğu kortejle buluştu. Birlikte eski Madımak Oteli, yeni adıyla Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’nin önüne geldi. Burada olaylarda hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken bir grup polise ellerindeki pankart ve taşlarla saldırmaya çalıştı. Polisin biber gazı kullanması üzerine grup dağıldı. Araya giren programı düzenleyen Alevi Dernekler Platformu üyeleri olayların büyümesini önledi. Polis ekipleri de kendilerine sopalarla saldıranlara karşı itidalli davranınca arbede kısa sürdü.
    Katılımcılar konuşmalarında sık sık ‘Sivas’ın hesabı sorulacak’ ve ‘Madımak Müze’ olmalı taleplerinin ardından olaylarda ölenlerin yakınları Bilim ve Kültür Merkezi önünde bir süre daha oturduktan sonra ayrıldı.
    Bu arada bazı katılımcılar ellerinde hazırladıkları Madımak Utanç Müzesi yazılı karton paneli cama yapıştırarak önünde fotoğraf çektirdiler. Zaman zaman gerginliğin tırmandığı anma programı grupların sloganlarla dağılması ile son buldu.

    ÇARŞI ESNAFI TEPKİLİ
    Her yıl 2 Temmuz günü neredeyse gün boyu iş yapamayan esnaf, şimdiden gelecek yılın hangi güne denk geldiğini hesaplamaya başladı. ‘Pazar olsaydı bari kapıları kitleyip gitseydik’ diyen esnaf, “Çekimizi, senedimizi kim ödeyecek.” diye sitemde bulundu.
Sabah 08.00′de dükkan açmalarına rağmen siftah yapamayan ve müşterileriyle buluşamayan Sivas esnafı, hem anma için gelenlere hem de bu kadar büyük alanda yasaklar getirilmesine tepkili. Yasağın ardından bazı esnafların dükkanını kapattığı gözlendi.
    Öte yandan, ehliyet sınavıyla aynı güne denk gelen anma etkinlikleri nedeniyle yollar kapatılınca birçok kimse sınav yerine yetişmekte güçlük çekti. Anma törenlerine katılmak için çevre illerden de vatandaşlar Sivas’g geldi. Herhangi bir olay karşısında Erzurum, Erzincan, Kayseri, Tokat,Trabzon, Ordu ve Yozgat’tan takviye çevik kuvvet ekipleri geldi.
    Sivas merkezde, bu yıl hiç görülmedik ölçüde güvenlik önlemi alınması, jandarma köpeklerine bomba taraması yaptırılması dikkat çekti. Şehir merkezinde hayat normale dönerken bir anda ortalığı Sivas Belediyesi’ne ait çöp araçları ve temizlik görevlileri doldurdu.

    ANI KÖŞESİNDEKİ İSİM TARTIŞMASI
    DEKDER Başkanı Elvan Cantemur, olayla hiç ilgisi olmadığı halde yeğeni Ahmet Alan’ı bu olayda kaybettiklerini hatırlatarak, “Benim yeğenim saldırgan değildir. Ona ‘saldırgan’ denmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizler özür bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
Yeğeni Alan’ın Madımak Oteli’nin yüzlerce metre ilerisinde, başka bir mahalle ve sokakta işyerini kapatırken 2 kurşunla vurularak öldürüldüğünü belirten Cantemur, “Biz canımızı kaybetmişiz ve bir de suçlanıyoruz” dedi.

CİHAN