Obezite salgını okullarda yayılıyor!

İki bakanlık bu salgına karşı ortak bir tavır aldı; Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları kantinlerde kola, hamburger, hazır meyve suyunu yasakladı.
Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında, okul kantin işletmecileri ve 16 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni bir uygulamayı devreye sokuyor. Okullarda obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek için, iki bakanlığın yapacağı ortak uygulama kapsamında, okul kantinlerindeki hamburger tipi fast food gıda, kolalı içecek, hazır meyve suları, enerji içecekleri öğrencilere satılmayacak.
Çocuklara faydalı içecekler için tıklayın!

Yapılan araştırmalara göre okul dönemindeki çocukların çoğunluğu evden uzakta olduklarında sağlıksız yiyecek ve içecekleri sıkça tüketmektedir. Bu nedenle birçok ülkede, obezite ve obezite ile ilişkili hastalıklarla savaşmak amacıyla okullarda sağlıksız yiyecek ve içeceklerin tüketimi kısıtlanmış durumda; 2006 yılında Letonya ve Ukrayna’da okul kantinlerinde gazlı içecekler, hazır meyve suları ve yüksek kalorili yiyecek ve içeceklerin satışı yasaklandı. İngiltere’de ise bu yasak yıllardır devam ediyor, ABD de tüm okullarda gazlı içecekler ve kalorisi yüksek gıdaların satışını yasaklamış durumda.
Gazlı içeceklerin neden olduğu sağlık sorunlarının başında; obezite, diyabet, kemik erimesi, kemik kırılmaları, diş çürümeleri, kalp hastalığı gelmekte. Düzenli olarak gazlı içecek tüketmek mide asit dengesini bozmakta, zamanla eroziv gastrite sebep olmaktadır. Gazlı içecekleri sıkça tüketen çocuklarda kemik ve iskelet gelişimi yavaşlamakta, kadınlarda ileriki yaşlarda osteoporoz ve kemik kırılmaları yaşanmaktadır.

Aynı zamanda gazlı içeceklerdeki fosforik asit dişlerde sararma ve çürümeye de neden olmaktadır. Gazlı içeceklerin yüksek kalori içermesi nedeniyle de yeni nesilde obezite ve beslenme ile ilişkili diğer rahatsızlıkların salgın şekilde artışı da Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede acil önlem almayı gerektiren ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Gazlı içeceklerden sonra çocuklar için risk oluşturan yasaklar arasındaki hazır meyve sularının satışı da birçok ülkede okul kantinlerinde yasaklanmıştır.