‘Kimlik bilgileriniz dolandırıcıların eline geçti’ deyip dolandırlar

İZMİR (CİHAN)- İzmir’de yakalanan bir dolandırıcılık çetesinin, beş ilde oturan vatandaşlara telefon ederek 161 bin lira dolandırdığı ortaya çıktı. Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, kendilerini polis olarak tanıtan ve çeşitli illerde tespit ettikleri kişilere telefon eden beş kişilik çetenin, bu kişilerin kimlik bilgilerinin uluslararası dolandırıcıların eline geçtiğini, ziynet eşyaları ve paralarına el koyulacağını söylediği belirtildi. Buna inananlara ise ellerindeki ziynet eşyalarını derhal bozdurmaları ve bütün paralarını devlet bankalarından birinde verilen hesaba yatırmaları istendi.
Söz konusu olay, Sakarya ilindeki Dumlupınar Polis Merkezi’ne başvuran M.E.T.’nin dolandırıldığını bildirmesiyle günyüzüne çıktı. M.T.E., telefon eden kişilerin kendilerini polis olarak tanıttığını ve işbirliği içinde hareket etmesini istediklerini söyledi. Bunu yerine getirmek için gizlilik içinde hareket etmesinin istendiğini aktaran M.T.E., evindeki altın takıları kuyumcuya götürerek bozdurduğunu, MOBESE kameralarından devamlı takip ettiklerine dair telefonla bilgi verdiklerini anlattı. Altınların 13 bin 800 lira parasını M.A. adına bir banka hesabına yatırdığını belirten mağdur, telefon eden kişiye tekrar ulaşamayınca dolandırıldığını anladığını ifade etti.
Sakarya polisinin, banka bilgilerinden M.A.’nın hesabının İzmir’in Balçova ilçesinde olduğunu belirlemesi üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, zanlıyı yakalayarak gözaltına aldı. M.A. önce yanına gelen ve kendini polis olarak tanıtan kişilerin yanlışlıkla hesabına para aktardığını, 13 bin 800 lira parayı hesabından çektirip aldıklarını iddia etti. M.A.’nın dolandırıcılığı birlikte planladığı iddia edilen arkadaşları B.B. ve S.E.Ç. ile onlara yardım ettiği öne sürülen G.Ç ve B.D. de gözaltına alındı. Zanlıların Manisa Salihli’de H.E.’den 50 bin, Mersin Anamur’da A.K.’den 85 bin, Bingöl’de A.B.’den 9 bin 500, Burdur’da İ.I.’dan 3 bin lira dolandırdığı ortaya çıktı. Beş zanlı, işlemlerin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. CİHAN