Japonya’da arızalanan nükleer reaktör kapatılıyor (2)

TOKYO (CİHAN)- Japonya’da başkent Tokyo’nun 400 kilometre batısında ve Japon Denizi kıyısındaki Oi Nükleer Santrali’nde bozukluk tespit edildiği bildirildi. Santralin 1 numaralı reaktörünün soğurma sisteminde oluşan ve dün akşam fark edilen arıza sonucu reaktörün kapatılması işlemi başlandı.

Santralin işletimini yapan Kansai Elektrik Enerjisi şirketi sözcüsü Yoshihiko Kondo, reaktörden radyasyon sızıntısı söz konusu olmadığını ifade etti. Kondo, Oi Nükleer Santrali’nin 1 numaralı reaktörünü soğutmak için gerekli su deposunda basın düşmesi tespit edildiğini belirtti. Kondo, reaktörün kapatılması işleminin yerel saatle 13:00’da başladığını ve 21:00’da biteceğini ifade etti.

Japonya’da yeniden bir nükleer reaktörün arızalanması ve kapatılma kararı alınması, Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaşanan nükleer krizden sadece 4 ay sonra gerçekleşmesi dikkat şekti. Ülkede elektrik enerjisi kıtlığı yaşanırken, yerel makamlar şirketleri elektrikte yüzde 15 tasarruf yapmalarını istemişti.

Japonya’da şu an 54 nükleer reaktörden sadece 19’u çalışıyor. Fukuşima’daki kriz sonrası yerel makamlar, rutin bakım için kapatılan reaktörlerin yeniden çalıştırılmasına izin vermemişti.

1979’da yapılan Oi Nükleer Santrali’nin 11 reaktöründen sadece 4’ü çalışıyor. Santralin 1.17 milyon kilovat enerji üreten 1 numaralı reaktörünün ise ömrünü tamamladığı ve bu yıl yapılan kontrollerden sonra son bir kez daha çalıştırıldığı belirtildi.
CİHAN