İzmir’in ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

İZMİR (CİHAN)- İzmirli ilk hacı adaylarını kutsal topraklara götürecek olan ilk kafile Adnan Menderes Havalimanı’ndan dualarla Medine’ye uğurlandı. İzmir’den yola çıkan hacı adaylarına Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli 1′i bayan 4′ü erkek 5 uzman personel eşlik ediyor. İzmir’den hacca gidecek olan 2 bin 729 hacı adayı arasında bulunan ilk kafilede 350 hacı adayı bulunuyor.
Suudi Arabistan’ın Medine kentine inecek olan hacı adayları uçağın kalkış saatinden bir süre önce Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne gelerek pasaport işlemlerini yaptırdı. Hacı adaylarına burada İzmir İl Müftülüğü görevlileri yardımcı oldu.
İlk hacı kafilesinin yola çıkması ile ilgili bilgi veren İzmir İl Müftü Vekili İlyas Öztürk, İzmir’den bu yıl toplam 2 bin 729 hacı adayının kutsal topraklara gideceğini söyledi. İzmir’den toplam 14 kafilenin yola çıkacağını ifade eden Öztürk, kafilede bulunan diyanet personelinin daha önce birçok kez kutsal topraklara gitmiş olan tecrübeli personellerden oluştuğunu söyledi. İzmir’den kutsal topralara gidecek olan hacı adaylarından yaklaşık yüzde 60′ının bayan olduğunu aktaran Öztürk, “Bu yıl birisi 3 aylık bir bebek olmak üzere iki tane de küçük yaşta çocuğumuz hacca gidecekler. Hacı adaylarımızın yolculuk sırasında sıkıntı çekmemesi için gereken tüm tedbirleri aldık.” dedi.
İlk kafile ile kutsal topraklara giden hacı adaylarının mutlulukları ise gözlerinden okunuyordu. Hacı adayları kutsal topraklara gitmekten duydukları mutluluğu dile getirirken, “Allah herkese hacca gitmeyi nasip etsin” dediler. İl Müftü Vekili Öztürk daha sonra havalimanında bulunan hacı adaylarıyla birlikte kısa bir dua etti. CİHAN