Gurbetçiler, son 12 günde 32 bin 500 araçla Türkiye’ye giriş yaptı

EDİRNE (CİHAN)- Avrupa’nın değişik ülkelerinden yola çıkan gurbetçiler son 12 gün içerisinde 32 bin 500 araçla yurda giriş yaptı. Okulların tatil edilmesi ve yaz döneminin başlamasıyla birlikte gurbetçilerin memleketlerine akını da başladı.
    Yorucu geçen bir yılın ardından tatillerini memleketinde ve yakınlarının yanında geçirmek isteyen gurbetçiler, 20 Haziran tarihinden bu yana gümrük kapılarından giriş yapıyor. Gurbetçilerin en fazla kullandığı sınır kapılarından biri olan Kapıkule Sınır Kapısı’ndan şu ana kadar 32 bin 500 otomobil ve yaklaşık bin civarında otobüs giriş yaptı. Son iki günde giriş yapan gurbetçilerin araç sayısı ise 8 bine yaklaştı.
    Her gurbetçi sezonunda olduğu bu yılda yolcu peronlarında personel sayısı artırıldı. Kapıkule’de ihtiyaç duyulması halinde yolcu giriş peronlarının tümü hizmet verecek kapasitede. Daha önceki yıllarda gümrük kapılarında geçiş için saatlerce beklemek zorunda kalan gurbetçilerin bu sorunu da tarihe karıştı.
    Gümrük kapılarının modernizasyonu ile birlikte gelen gurbetçiler en kısa süre içerisinde işlemlerini tamamladıktan yollarına devam edebiliyor.
    Yetkililerden alınan bilgiye göre Türkiye’ye giriş yapan gurbetçilerin işlemlerinin en kısa süre içerisinde tamamlandığı belirtti.
    Giriş işlemlerini tamamlayan gurbetçilerin bir bölümü yollarına devam ederken bir kısmı ise gümrük sahasındaki free-shoplarda alışveriş yapmayı tercih ediyor.
    Avusturya’dan Adana’ya giden Osman Üretken ve ailesi yolculuklarının rahat bir şekilde geçtiklerini belirterek, gümrük kapısında fazla beklemeden işlemlerini tamamlayarak yurda giriş yaptığını söyledi.
    Bir başka gurbetçi vatandaş da, memleketine gitmek için yola çıktıklarını ancak herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını anlattı.
    Kapıkule’de fazla beklemediklerini ifade eden gurbetçi pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra gümrük kapısından çıkış yaptıklarını kaydetti.
CİHAN