Fransalı Türkler Facebook’ta buluşuyor

PARİS (CİHAN)- Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Fransalı Türkleri de buluşturuyor. Fransa’da yaşayan çok sayıda göçmen, Facebook’da kurulan Fransız- Türk gruplarında bir araya geliyor. Fransalı Türklerin büyük bir bölümü sırf bu yüzden bilgisayar alıyor ve internet kullanmayı öğreniyor.

Dünyayın en büyük sosyal paylaşım ağı Facebook’un Fransalı Türkler tarafından da yoğun bir şekilde kullanıldığı ortaya çıktı. Fransa geneline dağılmış ve hemen hemen her şehirde yaşayan Türkler, Facebook aracılığı ile buluşuyor ve birbirlerinden haberdar oluyor. Türkiye’de bırakılan arkadaşlarla görüşme imkanı bulan Türkler, yaşadıkları hayatları, Türkiye’deki arkadaşlarıyla paylaşıyor.

Kullanıcı sayısıyla beraber, Facebook üzerinde Fransalı Türkleri buluşturan grupların sayısı da her geçen gün artıyor. Göçmen Türkler tarafından yaygın bir şekilde kullanıldığı görülen, bu gruplardan öne çıkan ‘Turcs de France’ın 17 bin 911 üyesi var. Grup, Fransa genelinde yapılan bütün etkinlik ve faaliyetleri, ‘duvara’ yazılan kısa bir mesajla üyelerine ulaştırıyor.

Fransalı Türkleri Facebook’ta bir araya getirmeye çalışan bir diğer grup olan ‘Tous Les Turcs De France’ın ise 11 bin 895 üyesi var. Facebook üzerinde irili ufaklı çok sayıda Fransız-Türk grubu, birbirleri arasında yoğun bir rekabetin yaşıyor. Bütün bu grupların ortak amacı, Türk toplumunu yakından ilgilendiren hadiselerden haberdar etmek ve Fransa genelinde Türklerin gerçekleştireceği sosyal etkinlikleri duyurmak.

ÉPARİS KÜLTÜR SANAT’ GRUBUNUN TEK AMACI SANAT
Kültür ve sanat etkinliklerini duyurmak için kurulmuş bir éParis Kültür Sanat’ grubunun tek amacı, Paris ve diğer büyük şehirlerde yapılacak sosyal etkinlikleri duyurmak. Paris Kültür Sanat grubunun kurucusu Ali İnan, Facebook’un günümüzde dernekler ve kurumlar için büyük bir imkan sunduğunu belirtti. Paris’te bile istenildiği zaman Türkleri bir araya getirmenin oldukça zor olduğuna değinen İnan, Facebook’da oluşturulacak bir grubun, bunu kolaylıkla sağladığını dile getirdi. ‘’Facebook bizim için bir kültür sanat merkezi haline geldi’’ diyen İnan, yıl içinde düzenledikleri sosyal ve kültürel etkinlikleri Facebook sayesinde daha geniş kitlelere duyurduklarını ifade etti.

“DERNEKLER, FACEBOOK’U HENÜZ ETKİN KULLANAMIYOR”
Facebook’un haberleşmede ve sosyal paylaşım alanlarında çığır açtığına değinen Ali İnan, “Derneklerin etkinlik tanıtımında Facebook’u daha etkin kullanmalı.” dedi. Birçok derneğin Facebook üzerinde sayfası olmasına rağmen gerektiği gibi güncellemediklerini, bu yüzden de üye sayıların sabit kaldığını ve etkinliğini kaybettiğini belirtti. Bu durumu, derneklerin fazla etkinlik yapılmamalarına da bağlayan İnan, Facebook da var olan gurupların, zamanla derneklerin yardımına koşarak, yapılacak etkinliğin duyurulmasında önemli rol oynadığını söyledi. CİHAN