Ergenekon’un Yapamadığını PKK Yapabilir !

PKK sivilleri vuruyor çünkü...

Gündem terör. 
Fakat aynı zamanda başkentte anayasa merkezli çok önemli bir trafik de dönüyor. 

AK Parti, MHP ve CHP ile görüştü. Şu ana kadar umutlu olmayı gerektirecek gelişmeler yaşandı. Usule ilişkin ciddi bir kriz yok. Fakat bu durum anayasa yapım sürecinin güllük gülistanlık olacağı anlamına gelmiyor.

Çünkü şu ana kadar sadece çerçeve konuşuldu. Dananın kuyruğu oylama ve çalışma usullerinin belirlenmesi safhasında kopabilir.

Ancak AK Parti’nin yüzde 58′lik referandum ve yüzde 50′lik seçim sonucundan sonra sivil bir anayasa sürecinden kolaylıkla geri dönemeyeceğini de öngörmek lazım.

Terörle ilgili gelişmelere dönersek. 

PKK yine aslına döndü ve son günlerde sivillere yönelik saldırılarını artırdı. Bir yandan da 12 öğretmeni kaçırdı. PKK’nın şu anki fiili yöneticisi Suriyeli (Nusayri ve Kürt değil) Bahoz Erdal’ın telsiz talimatı artık sır değil. 

Erdal “Yeter ki bir polis ölsün, 50 sivil ölebilir. Hiç önemi yok” diyor.

Bu talimat Siirt ve Batman saldırılarının da ‘yanlışlıkla’ olmadığının bir başka açıdan delili. Nitekim şu ana kadar polis hedefli saldırılarda 20 sivil hayatını kaybetti.

Terörle mücadele konusunda bugüne kadar söylenmedik bir şey kalmadığı için artık ‘kitabın ortasından’ konuşmak kaçınılmaz. 

Türkiye bıçak sırtı bir yerde.

Bu dönemi sağ salim atlatırsa PKK belasından kesin olarak kurtulabilir. Ama aksi olursa… Onu ifade etmek bile hoş değil. En basitinden büyük bedeller ödenerek kazanılan siyasi ve ekonomik istikrar kaybedilir. 

Unutmamak gerekir ki şu anda hükümeti ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırmanın tek ve en kolay yolu terör. Bunun için de hazır bekleyen ülkelerin varlığı herkesin malumu. 

Peki ne oluyor? 

Maalesef 30 yıldır terörle mücadele etsek de örgütü iyi analiz etmiş güvenlik bürokratı pek yok. Olanlar da trafik ya da Çevik Kuvvet’e yollandığı için sağlıklı değerlendirmeler pek çıkmıyor.

PKK son dönemde saldırılarını artırdı çünkü siyaseten kazandığı sahayı askeri anlamda da genişletmek istiyor.