Dr. Çiçek: Kin ve nefret tohumu ekenler hedeflerine ulaşamayacak

BALIKESİR (CİHAN)- Balıkesir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dr. Mehmet Ali Çiçek, 2 Temmuz 1993′te Sivas’ta meydana gelen Madımak olayının üzerinden 18 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Ancak bizler sevgi ve barış insanlarıyız. Binlerce yıldır olduğu gibi bundan sonraki binlerce yılda da barış ve kardeşlik içinde yaşayacağız. Herkes şunu çok iyi bilsin ki Sivas’ta, Çorum’da ve Maraş’ta kin ve nefret tohumu ekenler, asla hedeflerine ulaşamayacaktır.” dedi.

Dernek, Sivas olaylarının 18. yılında anma etkinliği düzenledi. Etkinlikte yerel sanatçılar, o gün ölen 35 kişiyi türkülerle andı. CHP Balıkesir İl Başkanı Sıtkı Gider, Eğitim-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği ve diğer bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de destek verdiği anma töreninde konuşan Dr. Çiçek, “Siz hiç ateşte semah döndünüz mü? Sivas Madımak’ta 35 can, semah dönerken katledildi. Şunu iyi bilsinler ki biz de gerekirse bir daha ateşlerde semah dönmeye hazırız. Madımak’ta yaşanan katliamın üzerinden 18 yıl geçti ancak dumanı hâlâ tütüyor. Bu katliam, tarihimize düşen kapkara bir lekedir. Olay, o günün demokrat yayın organlarında, ‘Şeriatçılar ayaklandı’ şeklinde verilmişti. Oysa vahşet, günler öncesinden planlanmış ve o gün uygulamaya koyulmuştur. Aziz Nesin’in Pir Sultan Abdal Şenliği’ndeki konuşması bahane edilerek 10 binlerce kişi sokağa dökülmüş, saatler süren taşkınlıklar sonunda devletin güvenlik güçlerinin gözü önünde Madımak Oteli ateşe verilmiştir.” dedi.
Sivas’ta yüzyıllar önce Pir Sultan’ı asanlarla Madımak Oteli’ni ateşe verenlerin aynı gerici orta çağ zihniyetinin temsilcileri olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Çiçek, “Bizler kardeşlik ve barış insanlarıyız. Semahlarımızı, deyişlerimizi, türkülerimizi hep beraber söylemek, kültürümüzü doyasıya yaşamak istiyoruz. Bu kardeşlik ortamının da herkesin birbirini değiştirmeye çalışmadan, olduğu gibi kabul etmesi ve saygı duymasıyla mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Binlerce yıldır olduğu gibi hangi dil, din, ırk ya da mezhepten olursa olsun herkesin barış ve huzur içinde yaşadığı bir ülke en büyük özlemimizdir. Bu acılar artık yaşanmasın istiyoruz. Buradan ülkemizi yönetenlere, Başbakan’a sesleniyoruz; bu katliamın acılarını dindirmek istiyorsak, şu anda kamulaştırılmış olan Madımak Oteli’ni bir utanç müzesi yapalım ki gelecek kuşaklar böyle utançları bir daha yaşamasın.” şeklinde konuştu.
Anma töreninde, kollarına ve başlarına siyah bant takan vatandaşlar, Madımak Oteli’nde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. Bazı kişilerin gözyaşlarına hâkim olamadığı törende sık sık, “Gün gelecek, katiller halka hesap verecek” sloganı atıldı. Grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

CİHAN