Dalgıçlar limanda temizlik yaptı, çöpler barınağı kullanan teknelere ait

MERSİN (CİHAN)- Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 85. yıldönümü etkinlikleri kapsamında gönüllü dalgıçlar, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinde denizin dibinde temizlik yaptı.
Çıkarılan malzemelerin hemen hepsinin Taşucu Balıkçı Barınağında bulunan teknelere ait olması dikkat çekti. Geçimlerini bu teknelerle sağlayan teknecilerin, limanı bu şekilde kirletmesi, temizlik çalışmalarını izleyen vatandaşlar tarafından hayretle karşılandı.
Taşucu Liman Başkanı Mustafa Yılmaz, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında, dalış okulu ile birlikte deniz temizliği başlattıklarını söyledi. Amaçlarının, deniz temizliğine dikkat çekmek olduğunu açıklayan Yılmaz, “Denizlerin ve limanların gelecek nesillere çok daha temiz ve güzel bir şekilde ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Bizler bu harika doğal güzellikleri büyüklerimizden teslim aldık, aynı güzellikte ve daha bakımlı olarak gelecek nesillere teslim etmeliyiz. Hepimiz birer emanetçiyiz.” dedi.
Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş ise su altı temizliğine katılan tüm dalgıçları kutlayarak, iyi bir dalış sezonu geçirmeleri dileğinde bulundu. Deniz dibine dalan dalgıçlar liman içerisinde yaptıkları çalışmalarda çıkardıkları lastikleri, balıkçı ağlarını, misinaları, motor kayışlarını, teknelerde kullanılan duş ve birçok şişe gibi maddeleri rıhtımda vatandaşların görebileceği şekilde sergiledi.

CİHAN