Çorum olayları tanığı Baran: Herkes bildiklerini eğip bükmeden söylesin

ÇORUM (CİHAN)- Çorum olaylarının yaşandığı günlerin şahidi Adnan Baran, ”11 Eylül günü kan gövdeyi götürüyordu ama 12 Eylül günü hakem düdüğünü çaldı ve maç bitti.” diye konuştu. Çorum, Sivas, Maraş ve diğer tüm olayların 12 Eylül darbesine ‘meşru zemin hazırlamak’ için belli karanlık güçler tarafından çıkarıldığını söyleyen Baran, “İdeolojik borazanlık yapmayacağız. Herkes bildiklerini eğip bükmeden doğru olarak söylerse zaten gerçekler ortaya çıkar.” dedi.
Çorum’da yaşayan 50 yaşındaki Adnan Baran, memleketindeki kanlı günlerin bizzat yaşayanlardan biri.Ağabeyi, Yahya Baran işkenceyle öldürüldükten sonra kendisinin de o dönemde bir takım karanlık kişiler tarafından olayların içerisinde gösterildiğini anlatan Baran, 12 Eylül darbesinden sonra yakalanarak cezaevine gönderildiğini, burada sayısız işkenceye maruz kaldığını söyledi.
Aradan geçen 31 yıldan sonra geriye dönüp baktığında bu olayların çok daha net görülebildiğini ifade eden Baran, “O günkü toz duman içerisinde çocuk diyebilecek yaştaydık. O yaşta olayları doğru görmemiz mümkün değildi. Şimdi geriye dönüp bakıldığında çok daha net şeyler söylenebilir. Şunu çok açık ve net olarak fark ettik ki Çorum, Sivas, Maraş ve diğer tüm olaylar 12 Eylül darbesine ‘meşru zemin hazırlamak’ için belli karanlık güçler bugünkü tabiri ile Ergenekon diyelim Balyoz diyelim, konturgerilla diyelim böyle karanlık odaklar tarafından tezgahlanmış bu milletin evlatları birbirine kırdırılmıştır. ” diye konuştu.
Olayları bizzat yaşayan insanlar olarak genç nesillerin bu tuzaklara düşmemesi için gerçekleri eğip bükmeden anlatılması gerektiğini dile getiren Baran, “İdeolojik borazanlık yapmayacağız. Herkes bildiklerini eğip bükmeden doğru olarak söylerse zaten gerçekler ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.
Adnan Baran Çorum olaylarından sağdan soldan ölen birçok insan olduğunu 12 Eylül darbesinden sonra bunların faillerini bir şekilde bulduklarını ama olayların asıl sahiplerini Çorum olaylarının organizesini yapanların bulunamadığına dikkat çekti. Baran konuşmasına şöyle devam etti: ”Çorum olaylarını organize edenleri bulmadılar. Olayı provake edenler yargılanmadı ceza almadı. Eğer olayı provake edenler ülkücüler gerekse solcular olsaydı bunun ortaya çıkartılmaması mümkün değildi. O kadar işkenceden sonra o kadar sorgudan sonra evet o odaklar yaptı biraz önce de söyledim ya Ergenekon, Balyoz, Konturgerilla adına ne dersek diyelim o odaklar tarafından organize edildiğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“EĞER ASKER MÜDAHALE ETSEYDİ AĞABEYİM ÖLDÜRÜLMEYECEKTİ”
Yaşadığı bir olayı anlatan Baran, sigorta hastanesinin bahçesinde askerlerin konuşlandırıldığını 200 kadar askerin orada olduğunu ve vatandaşların askeriyeye sığındığını, bu sırada ise dışarıda bombalar patladığını aktaran Baran, halkın ‘bize yardım edin’ sözlerine komutanın ‘ben yukarıdan emir aldım müdahale edemem’ sözleriyle cevap verdiğine şahit olduğunu söyledi. Baran ”Eğer o gün orada olaylara müdahale edilmiş olsa idi ağabeyim o gece kaçırılarak işkence ile öldürülmeyecekti. Birçok insanın evi yanmayacaktı. 12 Eylül darbesini yaparken şartların olgunlaşmasını beklediklerini daha sonradan itiraf ettiler. Kamuoyunda hep konuşulur 11 Eylül günü ülkede kan gövdeyi götürüyordu ama 12 Eylül darbesi olduğunda sanki hakem düdüğünü çaldı ve maç bitti. Olaylar kibrit gibi kesildi. Biz şunu gördük istenilseymiş 11 Eylül günü de, 10 Eylül günü ve öncesinde de bu olaylar durdurulabilirmiş. Devletin o olayları durduracak gücü varmış 12 Eylül’de bu gücünü gösterdi ama 11 Eylül ve öncesinde o kadar kanın akmasına göz yumdu. İnsanların bundan ders çıkartması lazım şimdi bu olayların yıldönümünde anma etkinlikleri oluyor konuşmalar oluyor ben takip ediyorum bunlar gündeme geliyor biz bundan gocunmuyoruz. Elbetteki bunlar gündeme gelmeli ama doğru bir şekilde anlatılmalı. Başbağlar unutulmamalı, Dersim unutulmamalı biz zulme karşı çıkıyorsak zalimin yada mazlumun kimliğine değil zulüm kime ne adına yapılırsa yapılsın insani düşünen, islami düşünen karşı çıkar biz bunu söylüyoruz söylemeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. CİHAN