Bülent Arınç, bilim merkezinin resmi açılışını yaptı

BURSA (CİHAN)- Bursa’da, merkez Yıldırım İlçe Belediyesi tarafından inşa edilen Eğitim ve Bilim Merkezi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından hizmete açıldı. Türkiye’nin en büyük planetaryumunun bulunduğu merkezde, yanardağ patlamaları, tsunami ve depremlerin görsel efektli bir şekilde oluşumu görme imkanını bulacak ziyaretçiler, kısa bir uzay yolculuğuna çıkacak.
Yıldırım Belediyesi tarafından yaptırılan Şirinevler Mahallesi Otosansit Kavşağı’nda bulunan Eğitim ve Bilim Merkezi’nin açılışında kısa bir konuşma yapan Bülent Arınç, Türkiye’nin 74 milyonluk nüfusunun yarısının 30 yaş altında olduğunu, bu rakamın yarısının da 17 yaş altında olduğuna dikkat çekti. Ülkenin genç nüfusa sahip olduğunu anlatan Arınç, “Gençlerimizin donanımlı yetişmesi için bu tür merkezler çok önemli.” dedi.
Havanın kararmasıyla başlayan törene çok sayıda vatandaşla da katıldı. Merkezi ziyaret edecekler, Planetaryum’da gökyüzü olaylarını, yıldızları ve galaksileri simulasyon vasıtasıyla 3 boyutlu görebilecek. Bir girdabın içinde yolculuk etme imkanı bulan ziyaretçiler, kasırganın ve hortumun içinden yol alarak Satürn’ün halkalarında kendilerini bulacak. Ziyaretçiler, Türkiye’nin tamamıyla kubbe ve cihazlarıyla tek yerli üretimi olan Cacabey platetaryumunda, gök bilim dersleri de alabilecek.

TSUNAMİ GÖSTERİLECEK
Törende konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, “Merkezde 16 metrelik yüksek kubbe içerisinde Bursa panoramasını dijital ortamda aktaracağız. İstanbul Zeytinburnu’nda da bir İstanbul panoraması var. Ama sadece resimlerle yapıldı. Bursa panoraması filminin senaryosu dijital ortamda tarafımızdan hazırlandı. Arkadaşlar çekimlerini yaptı. Bursa’nın fethinden günümüze yaşanan tarihi olayları izleyecek ziyaretçiler, bir zaman tünelinden geçecek. Hedefimiz insanlarımızı bilgilendirmek. Bu maketlerde söz gelimi tsunami ve depremlerin nasıl meydana geldiği gösterilecek. Yanardağın nasıl patladığı da merkezde gösterimi yapılacak eğitimlerden birisi olacak. Gençler, eğitimlerini alarak buradaki zeka muhasebelerini geliştirecekler. Yıldırım Belediyesi Planetaryumu gökevi, panorama ile bu bilim maketlerinin olduğu kısmı çalıştırıyoruz. Geri kalan binayı olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik. TÜBİTAK ile yapılan bir çalışma akabinde milli eğitim müdürlüğümüz burayı bilim merkezi olarak dizayn edecekler” diye konuştu. Konuşmaların ardından arsasıyla birlikte 6 milyon liraya maolan merkez açıldı. CİHAN