Askeri teknolojide yeni bir dönem!

Dün, TSİ 18.49′da fırlatılan TacSat-4 (Taktik Mikro Uydu 4), ABD ordusuna “hareket halinde” iletişim sağlayacak. Bu kapsamda, tüm konuşmalar, veriler, ABD ordusunun herhangi bir üyesi tarafından kullanılan el telsizine doğrudan aktarılabilecek.

Donanma Araştırma Bürosu (ONR) yetkilisi Larry Schuette, “Elimizde ihtiyacımız olmayan bir Minatour 4 tipi füze vardı ve ona savaş başlığı takmak yerine uzaya bir yolculuğa yolladık” dedi.

Oldukça küçük olan ve mikro uydu sınıfına giren TacSat-4, 450 kilo ağırlığında. Alaska eyaletindeki Uzay Havacılık şirketinin Kodiak Ateşleme tesisinden fırlatılan uydu, 3.66 metre uzunluğunda yüksek frekanslı antene sahip.

UZAYDA İLETİŞİM AĞI
Hürriyet’te yer alan habere göre, TacSat-4, sahip olduğu teknoloji sayesinde ABD ordusundaki yüz binlerce telsize doğrudan erişim sağlayabilecek. Schuette, “Sürekli hareket eden bir ordu, hareket halinde iletişim gerektiriyor ve bunu başarmak için gereken altyapıyı kurmamız gereken yer uzay” dedi.
Özellikle Afganistan savaşında yüksek frekansa bağlı çalışan telsizleri kurmak için hareket imkânı oldukça zor arazilerde tepelere çıkmak zorunda kalan ABD askerleri, birçok defa militanların hedefi oldu. Ancak TacSat-4 ile bu sorunun üstesinden gelinmesi bekleniyor.

Pentagon’un yakın dönemde sunduğu yeni uzay stratejisi kapsamında yapılan Tacsat-4, ABD ordusu için üretilen yeni nesil uydulardan en sonuncusu. Ordunun kullanımı için fırlatılan ilk mikro uydu 16 Aralık 2006′da uzaya gönderilen TacSat-2 olmuştu.