Anonymous Türkiye, İddialara Cevap

Öncelikle şunu belirtelim ki Anonymous’un resmi bir internet sitesi, Facebook sayfası ya da Twitter hesabı bulunmuyor. Dolayısıyla Anonymous adına yapılan açıklamalar çoğu zaman farklı kaynaklardan elimize ulaşıyor.

Son olarak grubun Türkiye operasyonu hakkında uzunca bir açıklama yaptığı basın bildirisihttp://anonymoustr.livejournal.com adresinde yayınlandı.

Anonymous, hiçbir ülkeye ve hiçbir siyasi görüşe ait olmadığını tekrarlarken seçim sonrası saldırıların artarak devam edeceğini de açıkça söyledi.

TİB’in saldırıları önleyemeyince kendi sitesini yurtdışı girişlere kapatarak kendi kendisini sansürlediğini iddia eden grup eylemlerinin amacına ulaştığını bildirdi.

Öte yandan Türkiye çapında gerçekleştirilen operasyonlarda Anonymous’a yardım ettiğinden şüphelenildiği için gözaltına alınan 8′i çocuk 32 kişinin Ankara’da sorgulanmasına devam ediliyor.

İşte o açıklama;

“Anonymous oluşumu içerisinde, hem diğer ülkelerden hem de Türkiye içerisinden pek çok üye bulunmakla beraber bu üyeler genellikle kendi yazılımlarını geliştirebilen ve kendi kodunu yazan üyelerdir. Kullanılan bütün yazılımlar oluşum üyeleri tarafından geliştirilmiş olup Açık Kaynak Kod Standartlarına göre kodlanmıştır. Yazılımlar ve sistemler her geçen gün geliştirilmekte ve oluşumumuz her geçen gün büyümektedir.

Operasyon Türkiye’nin ana hedefi, Türk halkına karşı sansür uygulamakta ısrar eden devlet kurumlarına sansürün ne olduğunu göstermek ve sansür gerçeği karşısında çaresiz düşen Türk halkının sesi olup bu adaletsizliğe dur demektir. Operasyonlar sansür kararı resmen iptal edilene ve şu anda sansürlenen 60.000 üzerinde siteye uygulanan sansür kalkana kadar devam edecektir. Operasyona bağlı devam eden atakların boyutu ve şiddetine dair şu anda sizlere bir bilgi sunamıyor olmanın üzüntüsü ile beraber her geçen gün daha da yoğun olarak gerçekleştirileceğine ve farklı atak tipleri kullanılacağına dikkatinizi çekmek istiyoruz. Sürdürülen operasyonlarda kesinlikle bilgilerin çalınması ve değiştirilmesi, sızma yapılması ve bilgilerin yayınlanması söz konusu değildir. Anonymous oluşumu operasyonlarında bu noktaya dikkat ederek net bir duruş sergileme kararı almıştır.

Sonuç olarak; Anonymous tarafından sürdürülen “Operation Turkey” isimli operasyon 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra yoğun bir şekilde devam edecek, sansürlenen sitelere erişimin engellenmesinin iptal edilmesi ve sansür kararının iptal edilmesi ilan edilene kadar devam edecektir.

Şu ana kadar operasyonda izlenen politika gereği yapılan ataklar, planlanan operasyon gücünün yüzde otuzu oranındadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde konumlandırılmış farklı alt ekipler tarafından sürdürülen operasyonda bugüne kadar ortalama 18 gbit trafik gerçekleştirilmiştir. Sizlerle sadece bu istatistiksel veriyi paylaşabiliyoruz.

Yürütülen bu operasyon sürecinde bir sunucumuza bir grup bilinçsiz saldırgan tarafından saldırı düzenlemeye kalkışılmış ve sonrasında engellenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda bu ekiplerin hazır programlar kullandığı ve çok basit yöntemlerle hareket ettiği keşfedilmiştir. Ayrıca bazı basın organları tarafından ayyıldız isimli bir ekibe de destek sağlanmıştır. Kendisine hacker ismi veren küçük ekiplerin yayınladığı yanlış haberlere itimat edilmemesi hususuna dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Anonymous oluşumu; bilinçli üyelerden ve ödüllü güvenlik uzmanlarından oluşmaktadır.

Son olarak; Anonymous oluşumunun kesinlikle resmi bir web sitesi, resmi mail adresi ve facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda resmi bir hesabı olmadığının altını çizmek isteriz. Anonymous oluşumu, herhangi bir siyasi görüş, etnik köken veya ırk çerçevesinde hareket etmemektedir. Herhangi bir siyasi oluşuma bağlı da değildir ve her zaman böyle kalacaktır..

Operasyon Türkiye; erişim engelli sitelere erişim tekrar sağlanana dek ve Türkiye halkı sansür ayıbından kurtulana dek aralıksız devam edecektir.”

Anonymous Oluşumu