Anadolu Arastası 2014’de tamamlanacak

BURSA (CİHAN)- Türkiye’nin 81 ilinin mozaiğini buluşturacak olan Anadolu Arastası 2014 yılında tamamlanacak.
    Nilüfer Belediyesi öncülüğünde Bursa’daki hemşehri derneklerinin de katılımıyla Balat’ta hayata geçirilecek Anadolu Arastası’nda süreç devam ediyor. Anadolu Arastası Turizm Geliştirme Kooperatifi Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.
Anadolu Arastası Turizm Geliştirme Kooperatifi ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yeterli kaynağın sağlanması durumunda projenin beklenenden daha önce tamamlanabileceğini söyledi.
    Balat’taki kooperatif binasında gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul’a üyeler büyük ilgi gösterdi. Divan Başkanlığı’nı Nesrin Şener’in yaptığı Genel Kurul’da, Kooperatif Başkanı Mustafa Bozbey faaliyet raporu ve proje çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Projede yer alacak binaların mimari tespitinin yapıldığını ifade eden Başkan Bozbey, “Her yöreye uygun yapılacak evlerin mimarlarından şu anda onay alınıyor. Buradaki arsa kooperatife tahsis edildi. Hafriyat çalışmaları devam ediyor. Ama bölgede geçen boru hattına zarar vermeden çözüm yolu arıyoruz.” dedi.
    DSİ ve BUSKİ ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını aktaran Baştan Bozbey, “FMDV kuruluşuyla ortak olduk ve kaynakla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu kuruluştan 5 kişilik heyet gelecek ve toplantı yapacağız. Tapu işlemlerinde son aşamaya geldik. Spor alanı inşaatı konusunda da yatırımcıyla bir araya gelerek çalışmalara başlamak istiyoruz.” diye konuştu.
    81 ilin de Anadolu Arastası’nda temsil edileceğini vurgulayan Başkan Bozbey, arastada Bursa’da derneği olmayan illere ait evlerin de yapılacağını aktardı.
Projeyi 2014 yılında tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, “Kaynak arayışımızı çözebilirsek projeyi hedefimizden çok önce tamamlayabiliriz. Biz derneklere hiç yük olmadan, kültür ve Anadolu mozaiği oluşturmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
    Genel Kurul’da ayrıca denetim kurulu raporu ve mali bilanço da oylanarak kabul edildi.


CİHAN